„Čína tě miluje.“ Macháč se stává nečekanou deblovou hvězdou a sahá po velkém finále

"Čína tě miluje." Macháč se stává nečekanou deblovou hvězdou a sahá po velkém finále; Zdroj foto: Reuters

Už jeho singlová jízda budila pozornost, když Tomáš Macháč ve druhém kole senzačně přehrál Američana Francese Tiafoea. V deblu ale berounský tenista činí nemenší rozruch.

Přitom to začalo úplně nevinně. Loni na podzim si Macháč vylepšil singlový žebříček vylepšil natolik, že mohl pomýšlet na to, že se zkusí přihlásit i do čtyřhry. 

Jenže koho si vybrat za parťáka? Pak si vzpomněl na sympatického Číňana, který s ním hrál extraligu. Poté se ještě několikrát potkali na menších turnajích.  

"Hráli jsme pak spolu v roce 2022 finále challengeru v polském Grodzisku. Rozehrávali jsme se spolu před finále, a i když Čang prohrál, tak si za mnou po finále přišel popovídat, jako by se nechumelilo," citoval Tenisový svět Macháče.

A tak mu zkusil poslat zprávu. "Pamatuju si, jak mě Tomáš poprvé v tréninku spráskal. Pak jsme spolu trénovali před kvalifikací v New Yorku a sblížili se. Když se mi zeptal, okamžitě jsem souhlasil, stačila jedna zpráva," culí se Čang.

A zjevně jim to klape. Výčet jejich skalpů je úctyhodný. Nejprve vyřadili nasazené patnáctky Belgičany Gilleho s Vliegenem, poté si poradili i s maďarským duem Fucsovics s Maroszan a hlavně s velkými favority turnaje americko-britským párem Ram, Salisbury. Do se semifinále se pak dostali hladkou výhrou nad českým tenistou Adamem Pavláskem a jeho parťákem Arielem Beharem z Uruguaye. 

"Mám fakt výborného parťáka, protože od začátku, co se známe, se snažíme jeden druhému vyjít vstříc. Hodněkrát jsme spolu trénovali a kdykoliv jsme se potkali, šla z Čanga dobrá energie. Tohle je pro mě hrozně důležité," popisuje dobrou týmovou chemii Macháč.

I přes vyřazení v singlu se tak dostal do druhého grandslamového týdne, což si pochvaluje a ve 23 letech čerpá nové zkušenosti.

"Může mi to pomoci ke zlepšení na returnu a na servisu. Na servisu se ve čtyřhře hraje víc tělem, z returnu tu musím hrát daleko víc agresivněji. V singlu se snažím returnovat dlouhé míče na střed kurtu, to je tady nahrávka na smeč," popsal český hráč.

Z Melbourne Parku už většina hráčů zmizela a tak si užívá, jak to na tenisovém podniku velké čtyřky vypadá, když grandslam vrcholí.

"V šatnách potkáváte méně lidí, jen ty nejlepší z nejlepších. Hrajete na velkých kurtech a máte všude více času. Užívám si to," uvedl.

I když zatím prý nápor parťákových čínských fanoušků na sociálních sítích zatím nepociťuje, přeci jen jejich úspěch ohlas má. "Když kolem mě šli zástupci čínských médií, prohodili ke mně ´China loves you´ (Čína tě miluje, pozn. red.)," prozradil Macháč.

Teď čeká česko-čínskou dvojici ta největší výzva. O finále zabojují nastupující světové deblové jedničce Indovi Rohanu Bopannaovi a domácímu Metthewovi Ebdenovi, kteří plní roli nasazených dvojek.

"Můžou to celé vyhrát. Tomáš i Čang mají poslední dobou výborné výsledky v singlu a porazili tady skvělé hráče i v deblu. Navíc si hodně věří, returnují plnou silou a padá jim to tam. Jdou si to užít, nemají co ztratit a neprožívají u toho takový stres jako deblisté," myslí si Pavlásek.

Macháč s Čangem si zahrají bitvu o grandslamové finále ve čtvrtek po třetí hodině českého času přímo na centrálním kurtu Roda Lavera. 

Sestřih utkání mezi Tomášem Macháčem a Karenem Chačanovem (19.1.2024):