Dělal si z něj legraci, protože si začal. Djokovič přiznal incident s Američanem

Dělal si z něj legraci, protože si začal. Djokovič přiznal incident s Američanem; Zdroj foto: Reuters

Shelton v září v New Yorku poprvé naplno předvedl svůj potenciál a ve dvaceti letech to dotáhl až do grandslamového semifinále.

Po čtvrtfinálové výhře nad krajanem Francesem Tiafoem navíc sebevědomě působící Američan upoutal pozornost nezvyklou oslavou.

Dal si ruku k uchu a poté razantně zavěsil imaginární telefon.

Když ho Djokovič v následném semifinále vyprovodil ve třech setech, Sheltonovu oslavu okopíroval a dočkal se za to nelibosti od značné části publika a následně i tenisových expertů.

Sám americký talent při následném setkání u sítě nevypadal dvakrát spokojeně.

Djokovičovi jen beze slov podal ruku a "propíchl" ho dlouhým zamračeným pohledem. Na následné tiskové konferenci už byl smířlivější.

"Sám nemám rád, když mi lidé na sociálních sítích říkají, jak můžu, nebo nemůžu slavit. Pokud vyhrajete zápas, zasloužíte si dělat, co se vám zamane. Už jako dítě jsem se naučil, že imitace je nejupřímnější formou lichotky," uvedl Shelton.

Ani Djokovič nevnímal žádný problém. "Prostě se mi jen líbila Benova oslava. Říkal jsem si, že je to velmi originální, tak jsem ho napodobil. Ukradl jsem jeho oslavu," smál se srbský šampion.

Nyní ale v Melbourne ještě před startem Australian Open přiznal odlišné důvody. 

"Byla to moje reakce na provokace, které přišly z druhé strany. Byla to reakce na něj," citoval Djokoviče francouzský deník L’Equipe.

"Nechoval se slušně a s respektem. Na kurtu ani před zápasem. Nedělal bych si z někoho legraci, pokud by něco neudělal jako první. Pokaždé, když prohraju, svého soupeře obejmu a gratuluju mu. Když se ale někdo dostane do nesportovní zóny, reaguju na to," vysvětlil Srb.

Po incidentu v New Yorku ale Djokovič spustil debatu o tom, zda si podobné chování ze své pozice nemohl odpustit. 

"Bylo to trochu dětinské a překvapující. Sheltonovi je dvacet let a neudělal nic špatného. Djokovič ho jednoznačně nemá rád, ani se po zápase nezmínil o skvělém výsledku soupeře," upozornil tenisový podcast Game to Love na fakt, že srbský tenista obvykle vyjadřuje mladším hráčům podporu a uznání.

"Bylo tohle opravdu nutné?" pozastavil se nad situací Christopher Clarey, tenisový novinář z New York Times.

Zastánci Djokoviče zase upozorňovali na arogantní vystupování Sheltona při turnaji i během samotného semifinále.

Djokovič se navíc obvykle k mladým hráčům chová velmi vstřícně a snaží se jim pomáhat, což v posledních letech zažili na vlastní kůži třeba i Češi Jiří Lehečka s Jakubem Menšíkem.

A nyní v Melbourne také osmnáctiletý Dino Prižmič. Chorvatský kvalifikant dvojnásobně starší ikoně sebral v prvním kole set a prezentoval se vynikajícím výkonem.

Djokovič po zápase vyzýval diváky, aby mladíkovi aplaudovali, dlouze mu gratuloval a mluvil o něm v superlativech i na tiskové konferenci.

"Byl to jeho zápas, zaslouží si veškeré uznání. Ve svém věku má plný arzenál, strašně mě překvapil. Je plně oddaný našemu sportu a já bych chtěl být v jeho rohu, až bude v kariéře dosahovat velkých úspěchů," prohlásil Srb o Chorvatovi.

Djokovič zažil nejtěžší první kolo Australian Open ve své kariéře, během které vyhrál v Melbourne už deset titulů.

Shelton je rovněž ve druhém kole, zkušeného Španěla Roberta Bautistu-Aguta porazil ve třech setech. Když byl na pře s Djokovičem po duelu tázán, nechtěl se už v záležitosti příliš šťourat.

"Nemám už k tomu co říct, nechal bych to už být. Chci se dívat dopředu," prohlásil.