Pastrňáka mám načteného, holedbal se gólman. Pak zíral, když ho Čech dvakrát dostal

Pastrňáka mám načteného, holedbal se gólman. Pak zíral, když ho Čech dvakrát dostal; Zdroj foto: Profimedia

Pastrňák měl velký podíl na výhře v prvním zápase proti výběru Nathana MacKinnona.

V poslední minutě za stavu 1:3 nejprve snížil a šest vteřin před závěrečnou sirénou připravil vyrovnávací branku pro McDavida.

V rozhodujících nájezdech střelou do horního růžku navázal na McDavidův úspěšný pokus a poslal svůj tým do finále.

V závěru zápasu i v nájezdech český kanonýr vyzrál na spoluhráče z Bostonu Jeremyho Swaymana, kterého v obou případech nachytal ranou zápěstím.

"Pasta má opravdu dobrou střelu švihem. Těžko se čte, kam ta rána nakonec poletí, jestli na lapačku, nebo na vyrážečku. Na tréninku na tom dost pracuje, takže ho mám načteného," tvrdil Swayman.

"Nemůžu uvěřit, že mě dneska dvakrát dostal," divil se.

Ve finále výběr s českými útočníky od začátku tahal za kratší konec. V první polovině třikrát prohrával, ovšem vždy dokázal vyrovnat. Postupně se prosadili Boone Jenner, Pastrňák a Leon Draisaitl.

Ve druhé části ale Matthewsův tým zabral a třemi góly zlomil zápas na svou stranu. V závěru korigoval skóre Hertl, na konečných 7:4 pak uzavřel Mathew Barzal.

"Dali jsme nějaké góly, ale bohužel to nestačilo. Celý víkend si budu pamatovat hodně dlouho. U nás v týmu i s klukama z dalších výběrů jsme zažili opravdu spoustu srandy," liboval si Hertl, jenž ve dvou zápasech hraných na dva desetiminutové poločasy ve třech hráčích na každé straně zaznamenal gól a asistenci.

Útočník San Jose si při druhé účasti na Utkání hvězd pochvaloval tempo finálového zápasu, které bylo oproti minulým ročníkům znatelně vyšší.

"Hlavně prvních pár střídání to bylo nahoru dolů. Na lavičce nikdo moc nevtipkoval, protože jsme byli dost zadýchaní. Dokonce jsem se zpotil. To jsem nečekal," smál se třicetiletý rodák z Prahy.

Vítězný tým převzal šek na milion dolarů. Hlavním tahounem šampionů byl Matthews, který uzavřel finále s bilancí dvou branek a jedné asistence a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem Utkání hvězd.

"Pro náš tým to byl výjimečný zápas, protože nás bylo několik z Toronta. Chtěli jsme vyhrát a myslím, že jsme předvedli dobrý výkon," řekl spokojený Matthews, jenž v týmu nastoupil s klubovými spoluhráči Williamem Nylanderem, Morganem Riellym a Mitchellem Marnerem.

Pro Marnera bylo Utkání hvězd ještě emotivnější než pro zbylou trojici hráčů Maple Leafs. Šestadvacetiletý útočník totiž pochází přímo z aglomerace nejlidnatějšího kanadského města.

"Vždycky jsem snil o tom, že si zahraju Utkání hvězd. To, že jsem měl tu možnost zúčastnit se ho doma před lidmi, díky kterým jsem tím, kým jsem, to je neuvěřitelné," rozplýval se Kanaďan, jenž se na triumfu svého týmu podílel dvěma góly.

Pastrňák bral prohru ve finále s nadhledem. Do hráčů Maple Leafs si rýpl. "To že vyhráli? Dobře pro ně, už nějaký úspěch potřebovali," řekl s úsměvem útočník Bostonu, který vládne Východní konferenci NHL.

Toronto, které je se ztrátou 13 bodů na šestém místě, čeká na triumf ve Stanley Cupu už od roku 1967.