Ledecká byla na vyšetření, ale v sobotu chce závodit. Pro Shiffrinovou musel vrtulník

Ledecká byla na vyšetření, ale v sobotu chce závodit. Pro Shiffrinovou musel vrtulník; Zdroj foto: Reuters

Mluvčí jejího týmu Erika Alchusová pak oznámila, že Ledecká nenastoupí ani v sobotu, ale její účast nakonec není vyloučená. Po podvečerním losování osmadvacetiletá Češka figuruje ve startovní listině s číslem jedna.

Venierová triumfovala s náskokem 39 setin sekundy před Švýcarkou Larou Gutovou-Behramiovou a navázala na pět let staré prvenství ve sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu. O třetí místo se podělily tři závodnice. Shodný odstup 71 setin na vítězku měly Italka Sofia Goggiaová, Kanaďanka Valérie Grenierová a Rakušanka Christina Agerová, která se v 28 letech dostala na stupně vítězů ve Světovém poháru poprvé.

"Měla jsem z jízdy dobrý pocit, ale že by to stačilo na první místo, to jsem nečekala," řekla Venierová v televizním rozhovoru. Vítězství byla blízko už před dvěma týdny v Zauchensee, kde skončila druhá o jednu desetinu za Goggiaovou.

Shiffrinová ztratila na terénní nerovnosti rovnováhu a po pádu narazila do ochranné sítě. Americká hvězda chvíli ležela na trati, než se odbelhala pryč. Z nemocnice ale poslal její tým zprávu, že je v pořádku. Nedávno ve Wengenu potkal ošklivý pád i jejího přítele Nora Aleksandera Aamodta Kildeho, který si vykloubil rameno, pořezal nohu a sezona pro něj skončila.

Kdy se bude Shiffrinová moci vrátit do seriálu SP, zatím není jasné. "Půjdeme teď den po dni, zaléčíme, co bude potřeba, a pokusíme se ji dostat zpátky do tempa," uvedl v prohlášení trenér amerického týmu Paul Kristofic pro agenturu AP.

Na stejném místě jako Shiffrinová upadla i olympijská vítězka Corinne Suterová ze Švýcarska. Také ona putovala do nemocnice. Vyšetření odhalilo přetržený přední zkřížený vaz v levém koleně a poraněný meniskus, sezona pro ni tedy skončila. Kvůli pohmožděné holení kosti se už o víkendu nepředstaví dvojnásobná olympijská šampionka Michelle Gisinová. Závod, který se kvůli častým pádům a přerušování výrazně protáhl, nedokončilo 12 lyžařek.

Vedení v hodnocení disciplíny si upevnila Goggiaová. Venierová se díky vítězství posunula na druhé místo.

Ledecká v Itálii nastoupila jen do středečního tréninku, který absolvovala pouze jako prohlídkovou jízdu. Pak kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům odcestovala na vyšetření plic do Innsbrucku. S trojkou byla ve startovní listině dnešního závodu, ale na trati se neobjevila. "Zdravotní stav Ester stále není stoprocentní. Proto vypustí i sobotní sjezd. Když se bude v sobotu cítit lépe, pojede alespoň v neděli superobří slalom," řekla ČTK před polednem Alchusová.

O několik hodin později bylo jméno Ledecké na seznamu lyžařek, které se dozvěděly startovní čísla pro sobotní sjezd. Situace se totiž změnila. "Ester chce závodit a definitivně se rozhodne ráno," doplnila večer Alchusová.

Se zdravotními problémy se Ledecká potýká bezmála dva měsíce. Navzdory kašli závodila v lyžařském Světovém poháru i na snowboardu minulý týden, kdy vyhrála oba paralelní slalomy v bulharském Pamporovu. Pak se ale její stav znovu zhoršil. Detaily k výsledkům vyšetření tým nezveřejnil, ale potíže před dnešním závodem přetrvávaly.

Ledecká se v této sezoně vrátila do lyžařského Světového poháru poté, co minulý ročník ztratila kvůli léčbě zlomené klíční kosti. Jejím nejlepším výsledkem na lyžích je zatím jedenáctá příčka ze superobřího slalomu v Zauchensee, který se jel 14. ledna.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo (Itálie):

Ženy - sjezd: 1. Venierová (Rak.) 1:33,06, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) -0,39, 3. Grenierová (Kan.), Agerová (Rak.) a Goggiaová všechny -0,71, 6. Pirovanová (obě It.) -0,91.

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 10 závodů): 1. Goggiaová 290, 2. Venierová 216, 3. Gutová-Behramiová 164, 4. Puchnerová (Rak.) 160, 5. Fluryová (Švýc.) 159, 6. Hütterová (Rak.) 157, …29. Ledecká (ČR) 31.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 43 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1209, 2. Gutová-Behramiová 869, 3. Vlhová (SR) 802, 4. Brignoneová (It.) 787, 5. Hectorová (Švéd.) 647, 6. Goggiaová 642, …57. Ledecká 76, 58. Dubovská 73, 106. Jelínková (obě ČR) 9.