Macík si jistí vedení mezi kamiony, Prokop stále bojuje o celkové šesté místo

Macík si jistí vedení mezi kamiony, Prokop stále bojuje o celkové šesté místo; Zdroj foto: A.S.O./DPPI

Martin Macík mladší si dalším druhým místem posílil vedení v soutěži kamionů. Pilot týmu MM Technology s Ivecem dnes zaostal o 78 sekund za Nizozemcem Gertem Huzinekm v Renaultu. Aleš Loprais ve voze Praga byl čtvrtý, čímž si upevnil průběžnou druhou pozici.

Macík má před Lopraisem náskok 2:06 hodiny, třetí je nizozemský pilot Janus van Kasteren (Iveco), který na lídra ztrácí už skoro pět hodin.

Martin Prokop si elitní kategorii automobilů Ultimate drží sedmé místo, dnes pilot Fordu dojel devátý. Nejlepší český motocyklista Martin Michek je desátý, etapu i přes zraněnou ruku a nemoc dokončil na 14. pozici.

Prokop se současným výkonem blíží ke svému maximu z roku 2019. Jeho odstup od něj je nyní jen 11 minut. Dnešní etapu vyhrál Francouz Guerlain Chicherit, jeho slavný krajan Sébastien Loeb snížil náskok lídra Carlose Sainze o sedm minut na třináct a půl.

V kategorii motocyklů dominoval Američan Ricky Brabec, který si připsal  první letošní etapové vítězství a upevnil své vedení. Michek začal etapu skvěle, na prvním mezičase, dokonce vedl, celkově se mírně přiblížil devátému Štefanu Svitkovi ze Slovenska. Zároveň však jedenáctý Romain Dumontier z Francie snížil svůj odstup od jezdce stáje Orion - Motor Racing Group o 28 sekund.

Brabec na Hondě konečně získal vítězství po čtyřech druhých místech. Chilana Josého Ignacia Corneja zdolal po pouhé dvě o dvě sekundy. Ross Branch z Botswany, druhý v průběžném pořadí, ztratil na Brabce 3:45 minut a celkově zaostává o téměř 11 minut. Francouz Adrien van Beveren si udržel třetí místo.

Účastníky soutěže čekají poslední dvě etapy, Rallye Dakar končí v pátek v Janbu.

Aktualizujeme…