Menšíka si v USA všiml slavný trenér. Vždyť je o tři roky mladší, nechápal Shelton

Menšíka si v USA všiml slavný trenér. Vždyť je o tři roky mladší, nechápal Shelton; Zdroj foto: Reuters

Ben Shelton se v pátek v Mohavské poušti ocitl na neprobádaném území. V jednadvaceti letech se americký supertalent jen málokdy na kurtu potká s takto výrazně mladším tenistou, který je navíc schopný mu zdatně konkurovat.

Menšíka ve druhém kole takzvaného pátého grandslamu sezony nakonec udolal po obratu 4:6, 6:3, 6:4, po proměněném mečbolu řval v euforii a u sítě pak k české tenisové senzaci dlouze promlouval.

Právě vzniklý respekt pak potvrdil i v rozhovoru po utkání.

"Vždyť je o tři roky mladší," nechápal semifinalista loňského US Open. "Je velmi působivé, co tenhle kluk předvádí a co přináší do světového tenisu v pouhých osmnácti," dodal obdivně.

"V šatně jsem někomu říkal, že je to poprvé, kdy hraju proti někomu tak výrazně mladšímu. Hrál jsem s Carlosem Alcarazem, Holgerem Runem, nebo Arthurem Filsem, kteří jsou jen o rok, rok a půl mladší. Tohle je něco jiného," vysvětlil Shelton.

Oba mladíci shodně vysocí 193 centimetrů a tak se očekával duel dvou tvrdých servisů. O něco lépe si nakonec vedl Američan. Na esa vyhrál 8:7, úspěšnost prvního podání měl na úrovni 67 procent, Menšík byl o dvanáct procent horší.

Shelton proměnil tři brejkboly ze šesti, Čech jen dva z pěti.

"Po prvním setu jsem věděl, že zápas není v žádném případě ztracený. Věděl jsem, že mi stačí málo, abych celý průběh otočil. Byl jsem schopný údeřit ve správných momentech," chválil se americký tenista.

Zápas dvou budoucích hvězd napjatě sledoval i slavný trenér Brad Gilbert, autor knihy "Vyhrávat hnusně", bývalý kouč Andre Agassiho, Andyho Roddicka a současný mentor Coco Gauffové.

Na sítích pak připustil, že Menšík je pro něj zjevením.

"Najednou je tu banda opravdu dobrých teenagerů, ale osmnáctiletý Čech Menšík je tedy nesmírně zajímavý. Stoprocentně potřebuje, abychom mu vymysleli přezdívku. Má velkou hru," uvedl Gilbert.

Menšíkovu výjimečnost vyzdvihl i americký tenisový novinář Steve Tignor.

"Je mu jen osmnáct let, ale nahoru letí hrozně rychle. Otočit zápas proti němu je pro Sheltona velkým vítězstvím," podotkl.

Co se týče highlightů duelu, nejvíce na sociálních sítích rezonoval Menšíkův přehled ve hře, když si na závěr jedné z výměn pomohl skvostně provedeným lobem.