Mexiko vše změnilo. Na tohle nejsme zvyklí, přiznávají Perušič se Schweinerem

Mexiko vše změnilo. Na tohle nejsme zvyklí, přiznávají Perušič se Schweinerem; Zdroj foto: Archiv Ondřej Perušiče

Perušič se Schweinerem budou v Paříži startovat jako aktuální mistři světa. Právě zisk historicky prvního titulu pro český plážový volejbal, který společně vybojovali v říjnu loňského roku v Mexiku, doslova ze dne na den změnil jejich (nejen) sportovní život.

"Člověk se najednou ocitl v úplně jiné roli, než na jakou byl doposud zvyklý. Hlavně co se týká mediálního a společenského zájmu," prozrazuje Perušič.

Mistrovský titul je pasoval také do role velkých kandidátů na olympijskou medaili.

A přestože se česká dvojice již delší dobu řadí mezi deset nejlepších párů planety, nastalá situace bude něčím zcela novým.

"Naštěstí máme dostatek času se s tím sžít, abychom nebyli v Paříži zaskočeni," podotýká Perušič.

Velká očekávání široké veřejnosti a s tím související tlak na pařížský výsledek bere jako nedílnou součást úspěchu, se kterým se podle jeho názoru musí každý sportovec naučit pracovat a zvládat ho.

Na hrách pod pěti kruhy obzvlášť. Největší sportovní akci tohoto roku, která odstartuje 26. července, bude možné sledovat mimo jiné na obrazovkách a sedmi pop-up kanálech Eurosportu.

"Olympiáda je úplně jiný druh akce. Zejména ve smyslu mediálního zájmu, pozornosti a různých dalších povinností s turnajem spojených, na které se nejde úplně připravit. To se musí prostě zažít," upozorňuje Perušič na to, že jde o specifickou a bezesporu nejvýznamnější sportovní událost.

Z tohoto pohledu považuje za velmi cennou poslední olympijskou zkušenost z Tokia.

"Zároveň to vnímám jako motivaci, protože výsledkově nedopadla podle představ. To bychom v Paříži moc rádi napravili. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je však velmi tenká," uvědomuje si Perušič.

Za příklad dává právě titul světových šampionů z Mexika, který se Schweinerem vybojovali poté, co po dvou porážkách jen s obtížemi postoupili jako třetí ze základní skupiny.

"Proto se soustředíme hlavně na to, abychom předvedli dobrý výkon, za který se nebudeme stydět," říká jasně Perušič.

"Přestože nechci dopředu mluvit o nějakém konkrétním umístění, účast ve čtvrtfinále bych považoval za solidní úspěch odpovídající naší síle. Cokoliv lepšího včetně medaile už by bylo splněným snem," přiznává.

Perušiče se Schweinerem čeká před Paříží ještě pět turnajů nejvyšší kategorie Elite. V katarském Dauhá, mexickém Tepicu, brazilském Natalu, portugalském Espinhu a na domácí půdě v Ostravě budou mimo jiné bojovat o co nejlepší nasazení v olympijském turnaji.

"Kromě toho se chceme zúčastnit i kontinentální kvalifikace, ve které se pokusíme pomoci našim reprezentačním kolegům postoupit do poslední, finálové fáze, aby se mohli poprat o svou účast v Paříži," dodává Perušič.