Motocyklista na Dakaru nepřežil zranění, Macík navýšil celkové vedení

Motocyklista na Dakaru nepřežil zranění, Macík navýšil celkové vedení; Zdroj foto: A.S.O./DPPI

Španělský motocyklista Carles Falcón v nemocnici podlehl zraněním z havárie ve druhé etapě Dakaru.

Falcón měl těžkou nehodu 7. ledna. Závodník jedoucí za ním mu okamžitě přivolal pomoc. Podle ředitele závodu Davida Castery ho záchranáři na místě resuscitovali a helikoptéra ho v kritickém stavu převezla do nemocnice. Po celou dobu hospitalizace byl udržován v umělém spánku.

"Carles nás opustil. Lékařský tým potvrdil, že neurologické poškození způsobené kardiorespirační zástavou v době nehody je nevratné," uvedl tým TwinTrail Racing v prohlášení na instagramu. "Carles byl usměvavý člověk, vždy aktivní, který si vášnivě užíval vše, co dělal, zvláště motorky. Opustil nás při něčem, co bylo jeho snem, při závodění na Dakaru."

Falcón byl amatérským jezdcem endura a působil jako trenér instruktor terénních jízd. Během koronavirové pandemie se zrodila myšlenka startu na Dakaru. Debutoval před dvěma lety v kategorii Original by Motul bez asistence. V ní obsadil 16. místo, celkově byl na 68. pozici.

Do Saúdské Arábie se Francouz vrátil letos. Svůj cíl, dokončit Dakar spolu s kamarádem a týmovým kolegou ze stáje TwinTrail Racing Team
Isaacem Feliuem bohužel už nesplní.

Podle dostupných údajů při Rallye Dakar přišlo od roku 1979 o život zhruba osm desítek lidí, přesný počet úmrtí se podle různých zdrojů liší. Falcón se stal 28. obětí mezi závodníky, ostatní byli členy doprovodu, novináři a diváci. Naposledy vloni zemřel na Dakaru fanoušek po střetu s kamionem Aleše Lopraise.

V roce 1986 nepřežil v průběhu závodu havárii vrtulníku zakladatel soutěže Thierry Sabine.

Macík dál kráčí za triumfem

Martin Macík junior si dnes upevnil vedení mezi kamiony. Čtyři dny před koncem slavné soutěže má v čele náskok hodiny a 49 minut na dnes nejrychlejšího Mitchela van den Brinka z Nizozemska, který v průběžném pořadí předstihl Aleše Lopraise.

Mezi motocyklisty se na 10. místě udržel Martin Michek, v kategorii automobilů klesl Martin Prokop na sedmou pozici. V čele jsou i nadále Američan Ricky Brabec a Carlos Sainz ze Španělska.

Účastníky 46. ročníku soutěže čekalo v Saúdské Arábii 458 km rychlostní zkoušky na trase mezi Davadmí do Háilem. Macík dnes na Van den Brinka ztratil 78 sekund, svůj náskok v čele ale navýšil o deset minut. Jeho nejbližším pronásledovatelem už není Loprias, který dnes zajel třetí čas, ale nizozemský pilot.

"Byla to opravdu rychlá etapa, kterou jsem si docela užil. Nevyjeli jsme jednu dunu, což je ta minutová ztráta," řekl Macík na sociálních sítích s tím, že dunovou část etapy "prodal".

"Nechtěli jsme to přehánět, Mitchel nás předjet a my jsme pak jeli za ním," doplnil jezdec týmu MM Technology. Ve druhé kamenité části etapy bojoval s množstvím aut, které musel předjíždět. "Pak jsme málem trefili motorkáře, což jsem rád, že se nestalo. Radši jsem to hodil do řečiště a dopadlo to dobře," dodal.

Michek zajel dvacátý čas, na nejrychlejšího Kevina Benavidese ztratil 17:40 minuty. Udržel se ale v elitní desítce, jedenáctý Francouz Romain Dumontier snížil jeho náskok o necelé dvě minuty. Aktuálně má jezdec týmu Orion Moto Racing Group na 11. místo náskok téměř 14 minut. Za devátým Slovákem Štefanem Svitkem zaostává o 45 minut.

"Začátek etapy byl nádherný, jelo se po krásných dunách. Brázdili jsme takové větší pískoviště, kde se to hezky sypalo. Druhá polovina etapy byla pro mě zákeřná, ztratil jsem se tam. Motal se, hledal sám sebe. Hlavně abych našel cestu, po které jsem jel původně. Tam jsem nechal několik minut," popsal Michek dnešek.

Pětatřicetiletý jezdec stále není stoprocentně zdravotně fit, má problémy s rukou. "Konec etapy byl kamenitý, což není pro moji oslabenou ruku ideální. Těžko se na tomhle terénu drží řídítka. Doufám, že si s tou rukou poradím a že budeme létat dopředu," řekl.

Vedoucí Brabec byl dnes sedmý, na absolutně druhého Rosse Branche z Botswany má k dobru 42 sekund. Dnešní vítěz Benavides z Argentiny je pátý.

Prokop, který do etapy vstupoval jako šestý muž pořadí, zajel čtrnáctý čas, na Ekströma ztratil téměř 16 minut. V celkovém hodnocení jej předstihl Francouz Guerlain Chicherit, za nímž pilot vozu Ford Raptor zaostává o téměř pět minut.

"Dnes to nebylo ono. Nechytili jsme tempo, zejména v první části, která byla v dunách. Nějak jsme jeli, ale nebylo to bůh ví co," přiznal Prokop na sociálních sítích.

"Druhá část byla kamenitá a bohužel jsme měli pomalý defekt. Jeli jsme na něm 50 kilometrů a těsně před cílem to ušlo úplně. Asi ale bylo lepší jet na něj než měnit kolo," řekl pilot týmu Orlen Jipocar. Radost mu udělal pouze stav auta, kdy se mechanikům podařilo odstranit problémy z neděle.

Vedení si upevnil Sainz a má náskok 24:47 minuty na Sébastiena Loeba z Francie. Devítinásobný světový šampion v rallye v průběhu etapy dlouho vedl, v závěru ale chyboval a zajel až desátý čas.

Sainz byl čtvrtý a o šest minut rychlejší. Etapu vyhrál Švéd Mattias Ekström, rallye podle všeho definitivně skončila pro šampiona z předešlých dvou let Katařan Násira Attíju, který pokračoval bez šance na vítězství.