Nevídaná bitva o krále bodování. Může dojít na kritérium, jež kdysi korunovalo Jágra

Nevídaná bitva o krále bodování. Může dojít na kritérium, jež kdysi korunovalo Jágra; Zdroj foto: Reuters

Hned šestkrát v posledních osmi sezonách NHL měl král produktivity dvouciferný náskok nad ostatními.

Ani zbylé dva případy nenabídly bůhvíjak napínavou podívanou. Connor McDavid vyhrál o šest a o osm bodů.

Pro opravdové drama musíme až do roku 2015.

Jamie Benn tehdy v posledním hracím dni základní části zazářil zápisem 3+1 a s celkovými 87 body vyhrál Art Ross Trophy o bod před Johnem Tavaresem a o tři před Sidneym Crosbym. Mimochodem, ve hře byl i Jakub Voráček, ale protože v závěrečných dvou kláních vyšel naprázdno, skončil s 81 body pátý.

Nyní, po devíti letech, se boj do poslední chvíle rýsuje znovu, akorát bez české účasti.

David Pastrňák sice ještě v první čtvrtině základní části patřil ke žhavým kandidátům na cennou trofej, ale pak postupně nabíral ztrátu.

Utrhli se Nikita Kučerov z Tampy a Nathan MacKinnon z Colorada, k nimž díky famózní stíhací jízdě přibyl McDavid z Edmontonu.

Kučerov a MacKinnon jsou na 127 bodech s tím, že Rus odehraje ještě osm zápasů, zatímco Kanaďan jen sedm. McDavid má 126 bodů, ale bude hrát ještě devětkrát.

Přetahovaná může vyvrcholit grandiózně. MacKinnonovo Colorado a McDavidův Edmonton se totiž na závěr základní části střetnou. 

Mnozí sázejí na McDavida, považovaného většinou za nejlepšího hokejistu planety.

Kanadský velikán odstartoval sezonu - na své poměry - mizerně, když z jedenácti zápasů vydoloval jen deset bodů a trčel na 107. příčce ligové produktivity, ale po změně trenéra, kdy Jay Woodcrofta nahradil Kris Knoblauch, ožil.

"Vzhledem k tomu, jak se trápil, ostatně jako my všichni, je skvělé ho zase vidět takhle vysoko," chválil parťáka z Edmontonu obránce Mattias Ekholm.

"Vy novináři jste sami viděli jeho zápasy v posledních třech měsících, neuvěřitelně nás táhne. Je to nejlepší hráč na světě," připomněl.

Faktem ale je, že i když McDavid mocně finišuje, jeho dva soci se rozhodně nezadrhli.

MacKinnon v posledních deseti utkáních bodoval 16krát, Kučerov 21krát. McDavidových 23 bodů ve stejném úseku tudíž nepůsobí jako z jiného světa. Předvídat celkového vítěze je nadále ošemetné.

Bitva nakonec klidně může skončit stavem, který platí teď. Tedy rovností bodů.

V historii NHL k tomu došlo jen třikrát, naposledy ve výlukou zkráceném ročníku 1994/95, kdy Jaromír Jágr nashromáždil stejně jako Erik Lindros 70 bodů.

Art Ross Trophy tehdy připadla dlouhovlasému českému křídelníkovi, protože nastřílel o tři góly více než Lindros. Kdyby jich měli stejně, slavil by naopak Kanaďan, protože odehrál o dva zápasy méně. V pravidlech pak dále stojí, že pokud dvě zmíněná kritéria nepomůžou, získá cenu ten, který v sezoně skóruje jako první.

Z toho vyplývá, že v současném závodě má mírnou výhodu MacKinnon, který se trefil 47krát. Kučerov s 42 brankami ho ještě může dohnat, ale McDavid je s 29 góly bez šance.

Nejlepšímu hráči planety, o jehož další korunovaci málokdo pochyboval, tak nestačí, když se svým sokům v bodech vyrovná. Musí je překonat.

Pokud to dokáže, získá čtvrtou Art Ross Trophy v řadě, což naposledy svedl Jágr na přelomu tisíciletí.