NHL pošle hokejisty na ZOH 2026 a 2030. Příští rok uspořádá turnaj bez Česka

NHL pošle hokejisty na ZOH 2026 a 2030. Příští rok uspořádá turnaj bez Česka; Zdroj foto: Reuters

NHL zároveň potvrdila, že v roce 2025 uspořádá turnaj čtyř zemí bez účasti Česka, na němž se představí výběry USA, Kanady, Švédska a Finska složené z hráčů NHL.

"Je to v první řadě skvělá zpráva pro fanoušky a hokej jako takový. Všichni víme, že hokeji dlouho chyběl turnaj těch nejlepších proti nejlepším. A na olympiádě v Itálii se ho všichni konečně po dlouhé době dočkáme," uvedl generální manažer české reprezentace Petr Nedvěd v prohlášení pro ČTK, které zprostředkoval hokejový svaz.

"V rámci reprezentačního realizačního týmu se o tom určitě v následujících dnech pobavíme, ale je to ještě daleko. Naprostou prioritou teď pro nás všechny je blížící se domácí mistrovství světa."

Hokejisté NHL naposledy hráli na olympijských hrách v roce 2014 v Soči, kde Kanada porazila ve finále Švédsko. Do Pchjongčchangu v roce 2018 liga hráče nepustila kvůli sporům s Mezinárodním olympijským výborem o zaplacení nákladů na cestu, ubytování a pojištění. V roce 2022 v Pekingu hráči z NHL nestartovali vinou pandemie koronaviru.

"Návrat na olympijské hry je uznáním toho, jak důležité to pro hráče je. Všichni z našeho vedení cítili, že je to správná věc, kterou bychom měli udělat, protože naši hráči to opravdu hodně chtěli," uvedl na tiskové konferenci Bettman.

"Jako hokejoví fanoušci jsme z této přelomové dohody nadšení a už nyní se těšíme, že budeme svědky toho nejlepšího z hokeje na olympijských hrách v Miláně a v roce 2030," dodal šéf IIHF Tardif. Dějiště ZOH 2030 ještě nebylo určeno.

Do roku 2014 hráli hokejisté z NHL na pěti olympijských hrách za sebou od roku 1998, kdy v Naganu vyhrála "Turnaj století" senzačně česká reprezentace.

Turnaj pořádaný NHL v roce 2025 bude částečným nástupcem Světového poháru, jenž se ještě s českými hokejisty naposledy konal v roce 2016. Soutěž pro čtyři týmy nazvaná 4 Nations Face-Off se bude konat 10. až 20. února 2025 ve dvou dosud neurčených severoamerických městech, jednom v USA a jednom v Kanadě.

Týmy se na turnaji utkají systémem každý s každým a dvě nejlepší mužstva postoupí do finále. Celkově se tedy během devíti dnů odehraje sedm zápasů. Kvůli turnaji odpadne v příští sezoně tradiční Utkání hvězd NHL.