„Nikdy neurážím.“ Varaďa se ohradil proti tomu, jak Pardubice prezentovaly jeho konec

"Nikdy neurážím." Varaďa se ohradil proti tomu, jak Pardubice prezentovaly jeho konec; Zdroj foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

V prohlášení na svém webu přiznal, že ho čtvrteční rozvázání smlouvy překvapilo, a i když respektuje právo majitele na takový krok, nesouhlasí s jeho zdůvodněním. Odmítl, že by kdy urážel hráče nebo kolegy.

S ohledem na dosavadní výsledky Dynama, jehož cílem v sezoně je titul, byl konec spolupráce se sedmačtyřicetiletým bývalým útočníkem šokující.

A zaskočilo i samotného Varaďu, který přišel do klubu začátkem května a podepsal dlouholetý kontrakt až do roku 2028.

"Nezastírám, že konec mého angažmá v Pardubicích pro mne byl překvapivý. Respektuji právo majitele vybrat si kouče, nemohu ale souhlasit se zdůvodněním konce mého angažmá," uvedl Varaďa v textu pod titulkem "Loučím se s vámi, Pardubice" a dal tak jasně najevo, že mu vadí, jakým způsobem vedení nečekaný krok vysvětlilo.

Pardubičtí ve čtvrtek večer - několik hodin po oznámení Varaďova konce - uvedli, že úspěšný kouč ve více ohledech porušil smlouvu.

Například tím, že nevedl a metodicky neřídil trenéry B-týmu, mládežnické akademie a celou mládež, která měla sjednotit svůj herní systém.

Navíc prý odmítal spolupráci s realizačním týmem a skautem klubu či bezdůvodně urážel některé hráče a členy realizačního týmu.

"Hokej je tvrdá hra, ale každý, kdo mne zná, ví, že nikdy hráče, kolegy, ale ani soupeře neurážím, že se vždy chovám korektně a férově," zdůraznil Varaďa.

"Slušnost a fair play jsou základními pilíři mé cesty. A tak tomu bude i nadále, ať už mne zavede kamkoli," ujistil.

Odmítl také tvrzení, že by dělal důležitá rozhodnutí sám bez předchozí diskuse. "Nepochybně jsem náročný a důsledný trenér, dávám hokeji všechno, a to samé vyžaduji i od hráčů a všech členů realizačního týmu," napsal kouč.

"Věřím svojí cestě a chci ovlivňovat sportovní směřování týmu a vývoj hráčů. Jsem ale otevřený diskuzi a nejsem v žádném případě solitér," uvedl Varaďa.

"Hokej byl, je a bude týmový sport, a to platí úplně na všech úrovních. Už od svých hráčských let vím, co je to profesionální přístup, NHL je v tomto směru ta nejlepší škola a neumím si představit, že bych někdy něco vypustil nebo do toho nedal vše. S neprofesionalitou a nedbalostí na mne opravdu nechoďte," napsal Varaďa, jenž včetně play off odehrál v nejlepší hokejové lize světa 580 utkání.

Z východu Čech odchází podle svých slov s pocitem dobře vykonané práce. "Dynamo má nakročeno k prvnímu místu po základní části, má největší počet vstřelených gólů i nejméně těch inkasovaných, je nejlepší v přesilových hrách, v řadě zápasů - naposledy ve středu na Spartě - hráči ukázali, že cesta, po které jsme se společně vydali a které já vždy věřím, vede k atraktivnímu hokeji, naplnění cílů a úspěchům," připomněl.

Pardubičtí z 35 extraligových duelů jen třikrát nebodovali a na ledě vedoucí Sparty protáhli díky gólu v prodloužení vítěznou šňůru na čtyři zápasy. Na Pražany ztrácejí bod, mají navíc dvě utkání k dobru. Přesto se majitel klubu miliardář Petr Dědek rozhodl před klíčovou fází sezony pro změnu.

"Hráčům jsme ukázali, že jedině dennodenní maximální práce a nasazení pomohou i jejich rozvoji a posunou je v jejich kariéře. Byla radost s týmem pracovat a děkuji také za vřelé přijetí a podporu všem fanouškům Dynama. Podobně jako po konci v Třinci věřím, že s řadou hráčů v týmu zůstaneme v kontaktu a držím jim palce v dalším rozvoji," vzkázal Varaďa.