NSA odhalila nedostatky v hospodaření, svaz tenisu vyzve k vrácení části dotace

NSA odhalila nedostatky v hospodaření, svaz tenisu vyzve k vrácení části dotace; Zdroj foto: Milan Kammermayer

"Oddělení kontroly NSA odhalilo vážná pochybení, která jsou identická s mediálně prezentovanými informacemi o vyšetřování orgánů činných v trestním řízení," řekl předseda NSA Ondřej Šebek. "Na základě provedené kontroly bude zahájeno správní řízení, v rámci kterého bude ČTS vyzván k vrácení části dotace, jež byla v roce 2021 použita v rozporu s vydaným rozhodnutím o poskytnutí dotace," dodal.

Policie ČR viní z podvodů se státními dotacemi pět lidí, mezi nimiž je prezident ČTS Ivo Kaderka. Ve vazbě je i člen dozorčí rady svazu Vojtěch Flégl. Oběma hrozí až desetileté vězení, trestnou činnost popírají.

NSA zahájila kontrolu v listopadu 2022. Nyní oznámila, že u dílčích částí "Významné sportovní akce" a "Provoz a údržba" bylo šetření bez nálezu. U kontroly týkající se financování turnajů ale zjistila pochybení.

"Při kontrole hospodaření s prostředky ze státního rozpočtu z kapitoly 362 …za kontrolované období 2021 byly z hlediska účelnosti a efektivnosti v kontrolovaných oblastech u kontrolovaného vzorku operací shledány vážné nedostatky. Kontrolní protokol byl ČTS odeslán 1. 2. 2024 a zamítnutím zaslaných námitek v plném rozsahu ukončila Národní sportovní agentura téměř rok a půl trvající kontrolu Českého tenisového svazu," uvedla NSA ve stanovisku.

Výkonný výbor svazu ČTS pověřil minulý týden dočasným vedením sportovního ředitele Jana Stočese. Ten už také v uplynulých dnech jednal se Šebkem, který jej o výsledcích kontroly informoval. "A v souvislosti s prošetřovanými podezřeními jsem ho požádal, aby ve lhůtě 30 dnů předložil NSA návrh opatření, která zajistí, aby se skutečnosti, které jsou předmětem vyšetřování policie ČR, nemohly opakovat," uvedl Šebek.

Vedle Kaderky a Flégla jsou vyšetřováni také tajemník svazu Jakub Fastr, šéfka ekonomického oddělení Hana Baierová a někdejší přední deblista Daniel Vacek, který trénuje daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče. Všechny tři ale policie propustila a bude je stíhat na svobodě.