Obří drama skončilo senzací. Nosková vyřadila jedničku Šwiatekovou a je v osmifinále!

Obří drama skončilo senzací. Nosková vyřadila jedničku Šwiatekovou a je v osmifinále!; Zdroj foto: Reuters

Vítězka juniorského Roland Garros z roku 2021 Nosková zaznamenala největší vítězství v kariéře a dál si na tvrdých kurtech v Melbourne vylepšuje grandslamové maximum. O tři roky starší Šwiatekové oplatila loňskou porážku z Varšavy, kde prohrála 1:6, 4:6. Na vítězné míče ji přehrála 35:34, pomohla si také deseti esy.

Nosková se stala se první teenagerkou od roku 1999, která zdolala na Australian Open první hráčku světa. Naposledy se to povedlo Francouzce Amélii Mauresmové, která před pětadvaceti lety porazila Američanku Lindsay Davenportovou.

Loňská vítězka Roland Garros a Turnaje mistryň Šwiateková doplatila mimo jiné na 33 nevynucených chyb a prohrála po 18 zápasech. Rodačka z Varšavy zaznamenala nejhorší výsledek na Australian Open od roku 2019, vloni dohrála v osmifinále.

Padesátá hráčka světa Nosková zahájila premiéru v aréně Roda Lavera nebojácně. Ve třetí hře si vypracovala při servisu Šwiatekové vedení 40:15 a dva brejkboly. Jenže je nevyužila a světová jednička trestala. V pátém gamu prolomila servis české tenistky a set dopodávala.

Ve druhém setu pokračovala Nosková v dobrém výkonu. Tentokrát to byla Šwiateková, kdo v pátém a sedmém gamu nevyužil po jednom brejkbolu. Nosková naopak za stavu 4:3 získala podání soupeřky a srovnala.

Na začátku třetí sady vybojovala Nosková další brejk a vedení 2:1. Po krátké pauze ale nedokázala servis udržet a Šwiateková se vrátila do hry. Rozhodl opět sedmý game, kde česká tenistka využila druhý brejkbol a utekla později do vedení 5:3.

Šwiateková ve 2. kole otočila třetí set s Američankou Danielle Collinsovou, dnes už se jí další obrat nepovedl. Nosková v závěrečné hře na podání smazala ztrátu 0:30, a jakmile Šwiateková zahrála poslední míč do autu, padla mladá Češka na radostí na kurt.

Tenisové Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 86,5 milionu australských dolarů):

Muži:

Dvouhra - 3. kolo: Medveděv (3-Rus.) - Auger-Aliassime (27-Kan.) 6:3, 6:4, 6:3, Borges (Portug.) - Dimitrov (13-Bulh.) 6:7 (3:7), 6:4, 6:2, 7:6 (8:6), Norrie (19-Brit.) - Ruud (11-Nor.) 6:4, 6:7 (7:9), 6:4, 6:3.

Ženy:

Dvouhra - 3. kolo: Nosková (ČR) - Šwiateková (1-Pol.) 3:6, 6:3, 6:4.

Čtyřhra - 2. kolo: Hunterová, Siniaková (3-Austr./ČR) - Inglisová, Aiavaová (Austr.) 2:6, 7:5, 6:1, Siegemundová, Krejčíková (5-Něm./ČR) - Jüan Jüe, Wang Ja-fan (Čína) 6:2, 6:4.