Velký obrat ve finále. Sinner v Melbourne prohrával 0:2, přesto Medveděva porazil

Velký obrat ve finále. Sinner v Melbourne prohrával 0:2, přesto Medveděva porazil; Zdroj foto: Reuters

Sinner vyhrál hned své první grandslamového finále v kariéře. Medveděv si v Melbourne zahrál o titul potřetí, ale znovu neuspěl. to bylo jeho šesté grandslamové finále, ale triumfoval jen v roce 2021 na US Open.

Semifinálový přemožitel obhájce titulu Srba Novaka Djokoviče vyhrál Australian Open ve dvouhře jako první italský tenista v historii.

Dvaadvacetiletý Sinner porazil o pět let staršího Medveděva počtvrté za sebou a upravil bilanci vzájemných zápasů na 4:6. První grandslamový titul vyhrál při finálové premiéře.

Stal se teprve druhým Italem v tzv. "open éře" s trofejí ve dvouhře na turnajích velké čtyřky. První byl na Roland Garros v roce 1976 Adriano Panatta.

Moskevský rodák Medveděv neuspěl ve finále Australian Open ani na třetí pokus. Před třemi lety prohrál v rozhodujícím zápase s Djokovičem, o rok později nevyužil vedení 2:0 na sety proti Španělovi Rafaelu Nadalovi.

Turnajové dvojky Mertensová a Sie Šu-wej porazily ve finále čtyřhry ukrajinsko-lotyšskou dvojici Ljudmila Kičenoková, Jelena Ostapenková 6:1, 7:5. Osmatřicetiletá Sie Šu-wej získala letos v Melbourne druhý titul, v pátek uspěla také s Polákem Janem Zieliňskim v mixu.

Bývalá spoluhráčka Barbory Strýcové Sie Šu-wej vybojovala v ženské čtyřhře sedmý granslamový titul, na Australian Open ale triumfovala poprvé.

Stala se také po Američance Lise Raymondové druhou nejstarší vítězkou ženského deblu na turnajích "velké čtyřky". Mertensová vyhrála na grandslamu počtvrté a podruhé v Melbourne.

Belgicko-tchajwanský pár se radoval společně z druhého grandslamového titulu. Před třemi lety Mertensová se Sie Šu-wej uspěly také ve Wimbledonu.

Na trůnu nahradily Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou, které na konci minulé sezony přerušily úspěšnou spolupráci a na Australian Open startovaly s novými spoluhráčkami.

Tenisové Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 86,5 milionu australských dolarů):

Muži:

Dvouhra - finále: Sinner (4-It.) - Medveděv (3-Rus.) 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3.

Ženy:

Čtyřhra - finále: Mertensová, Sie Šu-wej (2-Belg./Tchaj-wan) - Kičenoková, Ostapenková (11-Ukr./Lot.) 6:1, 7:5.