Jágr zamíří v Praze do Síně slávy hokejové federace IIHF, spolu s ním i Pouzar a Liba

Jágr zamíří v Praze do Síně slávy hokejové federace IIHF, spolu s ním i Pouzar a Liba; Zdroj foto: Milan Kammermayer

Společně s Jágrem, Pouzarem a Libou budou do Síně slávy uvedeni Švéd Kenny Jonsson, Petteri Nummelin z Finska, Kanaďan Ryan Smyth, Američanka Natalie Darwitzová a v kategorii budovatelů kanadská trenérka Mel Davidsonová.

Speciální cenu získá i česká reprezentace, která v roce 1998 ovládla v Naganu první olympijský turnaj, na kterém startovali hráči z NHL.

Jágr, jemuž bude v polovině února 52 let, je dvojnásobným mistrem světa, olympijským vítězem a dvojnásobným vítězem Stanleyova poháru. Nejproduktivnější Evropan v historii NHL, který získal v kanadsko-americké soutěži více než deset individuálních trofejí, v současnosti stále hraje za extraligové Kladno. Mateřský klub zároveň vlastní.

Pouzar, který v lednu oslaví 72. narozeniny, je stejně jako Jágr dvojnásobným mistrem světa. Třikrát získal Stanleyův pohár, když byl 80. letech minulého století součástí hvězdné sestavy Edmontonu společně například s Waynem Gretzkým.

Třiašedesátiletý Liba je legendou slovenského hokeje, hrál však pouze za československou reprezentaci. I on je světovým šampionem a stejně jako Pouzar s Jágrem startoval i na olympijských hrách. V NHL ale odehrál jen sezonu.

Český hokej má v Síni slávy IIHF doposud 24 zástupců. Jako poslední do ní byli v roce 2015 při minulém šampionátu na českém území uvedeni olympijští vítězové z Nagana Dominik Hašek a Robert Reichel.