Tak se „český zázrak“ zapsal do dějin. Brenda udivila triumfem navzdory anomálii

Tak se "český zázrak" zapsal do dějin. Brenda udivila triumfem navzdory anomálii; Zdroj foto: ČTK

Mladší z českých tenisových sester opět působí rozruch na tenisové scéně. Na třetí pokus se Brenda Fruhvirtová dočkala v prvním kole grandslamového turnaje výhry.

Z pozice 110. hráčky světa si vyšlápla na o patnáct let starší Rumunku Anu Bogdanovou, 66. tenistku žebříčku WTA. 

Navázala tak na milník, kterého dosáhla před týdnem v Aucklandu. Na Novém Zélandu si připsala první výhru na hlavním okruhu a premiérový skalp hráčky z první stovky.

Nyní přidala první grandslamovou výhru v kariéře, znovu proti výše postavené tenistce. 

Fruhvirtová se stala nejmladší dívkou, která vyhrála zápas v hlavní soutěži Australian Open, od úspěchu aktuální světové čtyřky a šampionky US Open Coco Gauffové v roce 2020.

S hvězdnou Američankou se potkala právě v Aucklandu a Gauffová i přes jasnou výhru mladičkou Češku pasovala na jednu z hvězd budoucnosti. 

"Znám ji asi od jejích deseti let. Kdysi jsme spolu trénovaly ve Francii ve stejné akademii s Patrickem Mouratoglouem. Je skvělé ji vidět na tour a jsem si jistá, že to dotáhne daleko," uvedla.

Fruhvirtová teď její slova potvrdila. Stejně jako před rokem dokázala projít tříkolovou kvalifikací, byť ve druhé rundě musela odvracet mečbol.

"Pro případ, že byste žili někde v jeskyni a nevěděli to, Brenda Fruhvirtová je skutečně něco výjimečného," napsal na sociální síti X tenisový magazín The Tennis Letter.

Svět tenisu udivil způsob, jakým Češka proti Rumunce došla k vítězství. Statistiky totiž na první pohled ani trochu neodpovídají výsledku 2:6, 6:4, 6:3.

Fruhvirtová v duelu nasekala 43 nevynucených chyb, o dvě více než soupeřka. Bogdanová navíc dominovala i ve vítězných míčích, a to výrazně: trefila jich třiatřicet oproti pouhým patnácti z rakety české hráčky.

Nepomohla jí ale ani větší aktivita, u sítě se objevila ve 24 výměnách s úspěšností 46 procent, Fruhvirtová se na volej vypravila pouze pětkrát a vyplatilo se jí to jen ve dvou případech.

Navzdory statistickým anomáliím našla díky své bojovnosti cestu k triumfu a může se těšit na očekávaný souboj s obhájkyní titulu Arynou Sabalenkovou.

"Bojovala jsem až do konce. Dnes to pro mě nebylo jednoduché, měla jsem problémy se zápěstím. Obzvlášť mě bolelo v prvním setu. Samozřejmě se na to nechci vymlouvat, ale bylo to pro mě velmi náročné," citoval Fruhvirtovou web Tenisovýsvět.cz.

"Po prohraném setu jsem si řekla, že musím bojovat, protože grandslamy jsou za rok jen čtyři. Bojovala jsem a snažila se uhrát co nejvíce výměn. Trochu jsem získala rytmus, pak jsem se už cítila trochu lépe," dodala.

Fruhvirtová je na letošním Australian Open jedním ze tří symbolů povstání šestnáctiletých teenagerek.

Do druhého kola v úvodním dnu postoupila podobně mladá Ruska Alina Kornějevová. V této fázi grandslamu byly dvě takto mladé tenistky naposledy na Wimbledonu 2007, šlo o Caroline Wozniackou a Tamiru Paszekovou. V prvním kole se navíc ještě představí rovněž šestnáctiletá Mirra Andrejevová, už 47. hráčka světa.